Historia Viet Tai Chi


Viet Tai Chi

gimnastyka ciała i umysłu
ćwiczenie koncentracji i koordynacji ruchowej
doskonałe uzupełnienie innych dyscyplin sportowych
techniki relaksacyjne i oddechowe
ćwiczenia Khi Cong
aktywność fizyczna w każdym wieku

Historia Viet Tai Chi

Viet Tai Chi podobnie jak chińskie Tai Chi powstało jako sztuka walki. Z biegiem lat techniki samoobrony i walki wręcz zaczęły schodzić na plan dalszy. Coraz częściej ćwiczenia wykonywano w celu zachowania dobrego zdrowia. Wszystkie techniki stosowane w Wietnamie na przestrzeni stuleci zostały zebrane i sklasyfikowane w spójną całość przez mieszkającego w Kanadzie Mistrza Phan Hoang.
Znaczenie nazwy Viet Tai Chi
VIET – podążać
TAI – rozwój, kultywacja
CHI – energia życia
Symbol Viet Tai Chi – Dieu Chuong VTC
Podobnie jak w Viet Vo Dao, zewnętrzną część symbolu stanowi koło , które oznacza zgodnie z filozofią taoistyczną wszechświat, nieskończoność. Na kole czarnymi punktami oznaczonych jest 12 kanałów energetycznych – 12 kinh. W koło Am – Duong wpisane są trzy fale. Każda z nich (łącznie z kolorami) oznaczają:
niebieski – dobroć
zielony – wytrwałość, nadzieję
czerwony – odwagę walkę
Kultura wschodnia zawsze przywiązywała dużą wagę do technik wewnętrznych, a cała medycyna opiera się na rozwoju i regulacji energii wewnętrznej, poprzez badanie i stymulację meridianów oraz wszystkich kanałów, którymi ta energia się porusza i odżywia nasze ciało. Z tego powodu każdy ruch Viet Tai Chi jest fizycznym wsparciem mentalnej i filozoficznej zasady i jest powiązany z koncepcjami tradycyjnej medycyny.
Ćwiczenia Viet Tai Chi poprawiają krążenie naszej energii, pomagają zachować dobra zdrowie. Ćwiczenia dostosowane są do wieku i kondycji ćwiczących. Ćwiczyć można w każdym wieku.
Techniki Viet Tai Chi są bardzo bogate. Opierają się na sekwencjach ruchowych Quyen (formach).
Lista głównych programowych Quyen
TINH QUYEN NHU QUYEN HUNG QUYEN
Dai Lao Le Bo – ukłon Loi Ho – grzmiący tygrys
Huu Vo Khiem Long – szlachetny smok Thien Long
Tuyet Phong Van Ba – chmury i fale Phi Dieu – forma Jastrzębia
Khai Hoat Tu Dieu – 4 meridiany Than Xa – boski waż
Truong Mien Ngu Bo – 5 meridianów Thach Hau – małpa z marmuru
Minh Khong Luc Dieu – 6 cudownych połączeń Kim Loc – jeleń
Van Phap Thin Mat – źródło tajemnicy Sinh Lo – uczeń
Tinh Cau Bat Khi – 8 witalnych fluidów Khai Mon – otwarcie drzwi
Tue Tinh Mon – drzwi do poznania wiedzy Mat Mon – sekretne drzwi
Ngoc Dinh Bat Nha – mantra Dai Ba – wielka ilość
Oprócz standardowych Quyen istnieją także Chieu (sekwencje), Dac Di (techniki specjalne) m.in. sekret 9 stóp, sekret 9 rąk. W programie nauczania można wybrać kilka Quyen, które najbardziej odpowiadają danej osobie. Na wyższym poziomie nauczania występują techniki z bronią m.in. szablą, wachlarzem i kijem.
Aby lepiej zrozumieć cel i istotę treningu Viet Tai Chi, Mistrz Phan Hoang nakreślił koncepcję 3 głównych kierunków uprawiania tej sztuki.
Każdy Quyen odpowiada 9 poziomom perfekcji (Cuu Doan). Z kolei każdy z nich odnosi się do innej formacji:
  1. Quang Lo – forma otwarta dla wszystkich.
  2. Su Lo – formowanie mistrzów.
  3. Thuong Lo – specjalizacja.
Viet Tai Chi nie można zakwalifikować jako sztukę walki.. VTC jest połączeniem ćwiczenia fizycznego z technikami oddechowymi i innymi sposobami kumulowania energii wewnętrznej. W wielu dyscyplinach tego typu techniki trzymane są w sekrecie. Jest również odzwierciedleniem połączenia najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauki z tradycyjnymi metodami terapeutycznymi. Mistrz Phan Hoang opracował VTC po ponad 30 letnim okresie praktyki, w tym na 8 latach intensywnej medytacji. Jego metoda znajduje się na skrzyżowaniu sztuk walki i metod terapeutycznych, mających na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.
Odrębność VTC polega na tym, że każdy ruch można wykonywać oddzielnie od reszty, odpowiada on konkretnemu meridianowi i cyklowi oddychania. Każdy Quyen można wykonywać powoli – w celu uzyskania wewnętrznego spokoju lub dynamicznie w celu pobudzenia organizmu. Każdy ruch stanowi podporę psychiczną myśli filozoficznej lub główną ideę. W ten sposób kultura ciała i rozwój umysłowy są rozwijane w odpowiedniej harmonii.
" Viet Tai Chi jest Sztuką Lepszego Bycia, Drogą Człowieka Wolnego i Szczęśliwego "