Rywalizacja sportowa

W Vovinam VVD sportowa rywalizacja zajmuje ważne miejsce. Obecni decydenci uważają, że sportowe zawody przyczyniają się do podniesienia fizycznych i psychicznych umiejętności ćwiczących. Ogólnie przyjęta jest rywalizacja w niżej podanych kategoriach.

Thi Dau - walka sportowa z przeciwnikiem (podobna do rywalizacji w Kick Boxingu, czy Taekwon Do)

Don Luyen - formy z bronią lub bez broni

Song Luyen - układy z partnerem z bronią lub bez broni

Da Luyen - obrona przed przeciwnikiem uzbrojonym lub nie uzbrojonym

Tu Ve Ngu Gio - specjalna samoobrona dla kobiet

Don Chan Tan Cong - techniki nożyc

Każda z federacji krajowych VVN VVD organizuje zawody zgodnie z regulaminami obowiązującymi w danym kraju, które czasami różnią się od tych, które zostały wymienione powyżej. W 1997 roku odbył się duży turniej VVN VVD w Wietnamie, w którym brały udział drużyny z m.in. Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Wietnamu i innych azjatyckich państw. Walki odbywały się w systemie full-kontaktowym, przy czym wolno było używać w walce m.in. uderzeń łokciem na twarz i niskich kopnięć na kolana. W 1998 Hiszpańska Federacja VVN VVD zorganizowała Międzynarodowy Turniej Mistrzowski. Turniej odbył się w następujących kategoriach :

Quyen - formy :

  Long Ho Quyen
  Ngu Mon Quyen - kategorie form bez broni
  Tinh Hoa Luong Nghi Kiem Phap - formy z mieczem
  Tu Tuong Con Phap - formy z długim kijem

Song Luyen - formy z partnerem :

  Song Luyen Mot
  Song Luyen Hai
  Song Luyen Kiem - z mieczem

Don Chan Tan Cong - techniki nożyc na 4 partnerów.

Thi Dau - wolna walka.

Europejska Federacja VVN VVD organizuje od kilku lat zawody, gdzie Vo Sinh skupieni w europejskich federacjach walczą o tytuły mistrzów Europy. Włoska Federacja w 1998 zorganizowała VI turniej poświęcony wielkiemu twórcy szkoły, Co Vo Su Nguyen Loc.

W Wietnamie, podobnie jak w Chinach sztuki walki są sponsorowane przez państwo. W obu przypadkach duży nacisk kładzie się na ukierunkowanie sztuk walki w kierunku sportu. Sport ma jedną filozofię - tworzenie mistrzów. Wszelka ideologia w państwach, gdzie panuje komunizm nie jest mile widziana - szczególnie ta, gdzie kształtuje się silną osobowość ćwiczącego. Tak więc VVN VVD chyba będzie bardziej oscylowało w kierunku sportu niż chcą tego obecni mistrzowie.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie. X zamknij